Матеріал публікується завдяки пожертвам та волонтерській підтримці, наданим Центру гастрономічних досліджень від спільноти їzhakultura. Підтримайте подальшу публікацію матеріалів!

 


 

Привіт, друзі! По новинам цього тижня: суд арештував великого виробника напівфабрикатів, український бренд присвятив хустину борщу, “Ботанік у кедах” фантазує про борщ із пітахаї, а японський уряд хоче підштовхнути молодь пити більше.

 

Новини

 

11 серпня. Третій президент України Віктор Ющенко спільно з агенцією маркетингових комунікацій BrainTank планує відправляти на передову мед для захисників України.
Першу партію меду (приблизно 25000 стіків) назвали на честь Степана Бандери та Тараса Шевченка. Її мають надіслати захисникам найближчим часом. За словами експрезидента, Шевченківський мед був зібраний в Моринцях, Бандерівський — у рідному селі Бандери Старому Угринові. 
Наступні партії Ющенко пропонує назвати підписникам. 

 

16 серпня. Швейцарський виробник преміального шоколаду Lindt & Sprüngli Group вирішив повністю піти з російського ринку. Раніше в березні компанія призупинила бізнес в рф. 
Усього з росії повністю вийшли 46 компаній, з них 1 компанія з виробництва алкоголю та тютюну, 6 виробників їжі та напоїв і 1 у сфері громадського харчування. Іще 1114 перебувають у процесі виходу. 

 

17 серпня. Суд арештував майно великого виробника напівфабрикатів в Україні. У ході досудового розслідування встановили, що бенефіціаром є громадянин російської федерації. Слідство вставновило, що упродовж 2019-2021 років компанія, що є великим платником податків, ухилилася від сплати 150 млн грн.  Правоохоронці не розкривають назву компанії та її власника, але, ймовірно, йдеться про ТМ «Єрмоліно». Про виявлені факти та зв’язки групи «Продукти Єрмоліно» з країною-агресором раніше писало Інформаційне агентство ГО «Антикорупційна правозахисна рада». На сайті виробника йдеться, що ТМ "Єрмоліно" тимчасово призупинила роботу в Україні.
Наразі, на корпоративні права та нерухомість підприємства загальною орієнтовною вартістю понад 350 млн грн. наклали арешт. Вирішують питання про передачу арештованого майна в управління Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА). 

 

18 серпня. Український бренд хусток та аксесуарів Oliz випустив шовкову хустину, яку присвятив визнанню українського борщу нематеріальною культурною спадщиною ЮНЕСКО. Точнше, визнанню культури приготування борщу. Різниця принципова, тому що уніфікованого рецепту не існує, лише багато місцевих варіацій однієї страви. Картину для хустинки виконали вручну.

 

18 серпня. Японський уряд зіткнувся з незвичайною проблемою - його молодь п'є алкоголь в недостатній кількості
З того часу, як почалася пандемія, бари та інші заклади, що продають алкоголь, сильно постраждали від обмежень COVID-19, що призвело до різкого падіння продажів - і доходів від податків на алкоголь - у третій за величиною економіці світу. 
Рішення уряду – запустити конкурс, щоб знайти нові способи спонукати молодь пити більше. Кампанія "Sake Viva!", курована Національним податковим агентством, пропонує учасникам уявити ідеї про те, як "стимулювати попит серед молоді" на алкоголь з допомогою нових послуг, методів просування, продуктів, дизайну і навіть методів продажів з використанням штучного інтелекту або метавсесвіту.
Але деякі користувачі мереж критикують конкурс та податкову службу. Деякі зазначали, що недоречно для урядової установи заохочувати молодих людей до вживання алкоголю, і, здається, кампанія не враховувала ризики для здоров’я чи чутливість до людей, які мають справу з алкоголізмом.

 

Історії 

 

Микола Неврев, українсько-словацький пекар, автор та фотограф, є одним із засновників проєкту Bake for Ukraine – Palyanytsya. Проект має дві мети: підтримати українських пекарів та українців продуктами під час війни, а також популяризувати українську культуру хліба у світі.
Сам Микола народився в Одесі, та вже кілька років мешкає у Братиславі. Починав як фотограф їжі, а потім відкрив власну пекарню, де зараз працюють, окрім словаків, українські біженці. З відео ви дізнаєтеся не лише про його благодійну діяльність, а й трохи про шлях до пекарства, про власне роботу, про зв’язок з Україною, про український дух в одному з найвідоміших пекарських домів світу. 

 

Борщ із Марсу, кабачки з Венери: розмова гастродослідника Всеволода Поліщука з ботаніком Олексієм Коваленком від 12 серпня. Для охочих послухати ось повний запис. А ми тут залишимо короткий переказ:
•  У буряка фарбуючі речовини такі самі, як у кактусових - беталаїни. На відміну від інших рослин (порічки, червона капуста), які можуть використовувати як барвники для борщу - антиціани. У багатьох кактусових теж саме беталаїни надають червоного кольору. Тож було б цікавим експериментом порівняти смак бурякового борщу з борщем на основі пітахаї, наприклад. 
•  У давнину буряк їли сирим. Дикий буряк був білим, а не червоним, як ми звикли. “Почервонів” він в процесі окультурення. До речі, вміст беталаїнів вплинув і на запах, який нині має сирий буряк.
•  Насправді “рідна” культура для нас - це щавель. Він росте на території України з часів останнього зледеніння (закінчилося близько 11 600 — 11 700 років тому). Інший український “абориген” - яглиця, що росте в наших лісах.  
•  Той великий отруйний борщівник, якого ми зараз стережемося (борщівник Сосновського), потрапив в Україну лише в 2-ій половині минулого століття. Майже кожна людина бачила природні для нашого регіону їстівні види борщівника, хоч далеко не всі це знають їх. Загугліть борщівник європейський або борщівник сибірський. Їх точно споживали в їжу й навіть ферментували в напій на кшталт пива. У джерелах часів Київської Русі борщ згадують саме як рослину. Пізніше, на поч. 17 ст існують згадки про супу на основі борщівника у Східній Європі. Цілком можливо, що це був перший борщ. 
•  Один із класних замінників для шпинату - кропива. У ній високий вміст білку та нижчий рівень оксалатів кальцію, що можуть заважати засвоєнню поживних речовин. Інший недооцінений овоч - подорожник.
•  Дуже важливий інсайт - чимало страв і компонентів, які ми вважаємо “істинними”, насправді з’явилися в рецептах протягом останніх 50 років і не є автентичними. Ольга Франко (1929 р.) пише у своїй книзі про соус бешамель, а вже Дарія Цвек, (1960-ті й пізніше) використовує майонез як основу для соусу, маргарин замість вершкового масла. Тобто рецепти адаптовували під реалії дефіциту. І те, що готували наші мами й бабусі, може бути насправді дуже деформованим спадком. Те саме й з багатьма продуктами. Розкрученість того ж таки шпинату “випхала” з нашого поля зору кропиву, подорожник, щавель тощо. 
Нагадаємо, що це - перша із серії розмов Всеволода Поліщука з письменниками про їжу. Організовано проект київським видавництвом “Віхола”. Наступний випуск транслюватимуть на фейсбуці видавництва 25 серпня о 19:00. Говоритимуть із Анною-Євгенією Янченко, авторкою блогу “Сомельє в зелених штанях”, про алкоголь. 

 

А декілька днів тому в блозі “і це прекрасно” вийшло інтерв’ю із засновницею нашого проекту Оленою Брайченко. Говорили про те, що змінилось відтоді, як видання побачило світ, чи відбулася ця книга так, як планували її автори і як світ відреагував на «Україна. Їжа та історія». А також про те, чи має місце питання української гастрокульутри під час війни.

На сайті є й інші розповіді про книги про гастрокультуру. Матеріал про нашу читайте за лінком.

 

Аналітика

 

За липень Україна через пожежі втратила найбільше зернових – 317 000 т, або 70 000 га. Це катастрофічні втрати, особливо враховуючи вплив вогню на екосистеми. Найбільше постраждали Донецька (25 283 га), Миколаївська (14 556 га) та Херсонська (10 843 га) області.  Українські поля горять від ракетних обстрілів, артилерії, розриву мін або пошкодження землі військовою технікою. 
У місцевої влади далеко не всюди є можливість оцінити загальну площу втрачених сільськогосподарських земель. Тому українські вчені проводять дослідження головним чином за допомогою супутникових знімків. 
На відміну від попередніх місяців війни, саме в липні вже визрілий врожай займався неймовірно швидко від потрапляння уламків ракет або обстрілів артилерії. У минулі роки влітку також виникали пожежі на полях. Але вони відбувалися по всій території України і переважно були пов’язані з підпалами рештків рослинності після збору врожаю самими фермерами. Цього року всі пожежі сконцентровані виключно вздовж лінії фронту і навряд чи пов’язані з підпалом рослинних решток. 
У липні горіли й пасовища та ліси: 16,7 тис. га луків і пасовищ (найбільше в Донецькій області) та 1,1 тис. га лісів (Луганська область). 

 

Рестораторам, постачальникам та відвідувачам ресторанів буде цікаво послухати на каналі “Борщ наш” розмову з київським ресторатором Олексієм Полторейком , який з початку війни не залишав Київ. Олексій розповідає, що було у перші  дні війни, як працюється зараз, чи вдалось домовитись про зменшення оренди, а також про щоденні розрахунки з працівниками та постачальниками, утримання гідного рівня зарплат та навіть відкриття нового закладу. Єдина проблема, про яку мусимо попередити - якість звуку.

 

Волонтерські ініціативи

 

24 серпня. За  підтримки Держагентства розвитку туризму, до дня Незалежності України український волонтерський проєкт “HoReCa Angels” спільно з німецьким готелем Schindlerhof організовують благодійну вечерю “Ukrainian Charity Dinner” в Нюрнберзі, Німеччина
У межах заходу відбудеться пресконференція та нетворкінг між учасниками, а також благодійна вечеря. Окрім того, планують соціальну фотовиставку «Справжня краса України 2022» й Ukrainian Crafts&Fashion Shop. Усі кошти мають піти на підтримку українців, які постраждали від війни. 
Серед запрошених: 
Віктор Тітов - засновник одеського ресторану української кухні U restaurant about u і  Асоціації Шеф-Кухарів Півдня України, готуваттиме страви сучасної української кухні 
Марія Банько - вже відома нашим читачам кулінарна журналістка, яка розповість історію української кухні від часів козацтва й до сьогодення. 
HoReCa Angels - волонтерський проєкт, що допомагає українським біженцям працевлаштуватися в індустрії гостинності за кордоном. На сьогодні нараховує близько 2000 вакансій в 21 країні.
Деталі заходу за посиланням
Контактна електронна адреса: gonchareno@gmail.com 

 

28 серпня о 12:00 у ресторані грузинської кухні “Ахалі” у Львові відбудеться турнір шахінкалі. Принцип гри як у шашки, якщо виграєш фігуру – з'їдаєш хінкаль, програєш – випиваєш чарку чачі.
Переможці турніру можуть виграти:
•  перше місце — вікенд-сюрприз на двох;
•  друге — річний запас хінкальок;
•  третє — бутель домашнього фірмового гранатового вина на 10 л;
•  четверте — різноманітні бонуси: сертифікати на візит до Ахалі, майстер-клас.
Турнір буде благодійним. Абсолютно всі зібрані кошти мають долучити до покупки автомобіля для ЗСУ разом з Юрою Рихликом і Вальоном Сергійчуком.
Вартість участі — 1000 грн ( кількість учасників лімітована)
Коли? 28 серпня о 12:00
Заповнити форму реєстрації можна за лінком