Привіт, друзі! Ми давно не публікували новин, тож виправляємося. Загалом це події перших 2 тижнів літа, але є й деякі, що сталися раніше або які стануться згодом, яких не можна не згадати.
Ну от наприклад:
З 14 травня 2022 року по 15 січня 2023 року у французському Musée de la lunette (Музеї окулярів) триватиме виставка Green Watching. Вона присвячена важливості принципів сталого розвитку для індустрії окулярів. Серед експонатів опинились і дві моделі окулярів, створених українським брендом Ochis, який виготовляє окуляри з використаної кавової гущі. У процесі виготовлення створюють новий рослинний матеріал, який є водонепроникним, має матову текстуру та зберігає запах кави протягом кількох місяців. Як пояснюють виробники, такі окуляри розкладаються в 100 разів швидше, ніж звичайні пластикові.
16 травня McDonald’s заявила, що після 32 років роботи остаточно йде з Росії, оскільки володіння бізнесом в країні “більше не є надійним і не відповідає цінностям компанії”. Ресторани продадуть колишньому місцевому ліцензіату Олександру Говору. McDonaldʼs прибере зі своїх російських закладів назву, логотип, брендинг і меню. Водночас компанія планує зберегти свої торгові марки в РФ.
26 травня. Японський виробник продуктів харчування та напоїв Kirin Holdings і дослідники з Університету Мейдзі створили палички, що надають їжі солоного смаку без додавання солі. По суті, це пристрій-браслет, підключений до паличок. Палички, проводячи електричний струм до їжі, активують іони хлориду натрію та глутамата натрію. Завдяки цьому їжа здається більш солоною, ніж є насправді. Пристрій здатен підсилювати солоний смак страв у 1,5 рази.
1 червня. Пам'ятаєте новину про те, що російські військові знищили єдиний в Україні генетичний банк рослин? Так от, насправді ні. Знищено насіння ярих культур, яке планували використати для цьогорічної сівби. А саме сховище тут ні до чого. Зберігається все в іншому місці, у спеціальних температурних умовах. Під Харковом, у селищі Елітне, в якому були бої, постраждав селекційний комплекс. Деякі лабораторії повністю знищені, деякі дуже понищені. Згоріло обладнання. Проте люди, які займаються селекцією, встигли зробити дублікати зразків знищеного насіння, які зараз зберігають у сховищі.
7 червня. Українське вино Шардоне Резерв від миколаївської виноробні Бейкуш отримало Золоту Медаль від Decanter World Wine Award 2022. Виноробня розташована Бейкушському лимані під Очаковом у Миколаївській області – саме там, де зараз тривають бойові дії, близько до окупованої росією території. Дегустація вин відбувалася наосліп, тому судді не могли знати, напій якого виробника і звідки куштують. Усього золото отримали 15 вин. Окрім золота, Україна отримала ще 13 медалей – 6 срібних та 7 бронзових. Серед нагороджених виробників- Бейкуш, Шато й Одесос. У конкурсі взяли участь 18244 виробника з усього світу. У зв'язку з війною цьогоріч не допустили російських виноробів, а для учасників з України скасували конкурсний внесок.
Decanter World Wine Award започаткував у 2004 році британський щомісячник про вино Decanter. Це журнал виходить з 1975 року і нині видається у 90 країнах світу.
До речі, за словами деяких українських підприємців, від початку війни у світі різко зросла цікавість до нашого вина. На жаль, на вітчизняному ринку збільшити частку української продукції найближчим часом не вдасться, навіть попри підвищений запит, тому що: а) на збільшення виробництва вина потрібні роки; б) у деяких виробників зруйновані склади або виноробні знаходяться під окупацією/у зоні бойових дій; в) знищено Гостомельський склозавод, а отже доведеться використовувати дорожчу імпортовану тару. А от в експорті якісного українського вина дехто вбачає спосіб компенсувати падіння місцевого ринку. До того ж, якщо його почнуть визнавати за кордоном, то попит зростатиме і в Україні. А взагалі, про стан українського винного ринку можна трохи почитати ось тут.
7 червня. Авторка проекту Tasty Drive Юлія Сущенко зібрала 10 головних подій одеської гастровесни 2022. Тут і про виступ Ксенії Амбер на Madrid Fusion — найбільшому і найвпливовішому світовому кулінарному конгресі, і про 16-річного кухаря в Ліоні, і про ініціативи одеситів у містах Європи, і про заклад-укриття під час повітряної тривоги.
8 червня. У Миколаєві працюватиме мобільна кухня від проєкту World Central Kitchen. Про це повідомляє Миколаївська ОВА. Щоденно в точках роздачі гаряче харчування зможуть отримати переселенці, особи похилого віку, члени багатодітних родин та інші мешканці міста, що потребують допомоги. Загалом, має бути приблизно 4200 порцій за добу. Графік роздачі їжі можна буде побачити на стенді біля самого фуд-траку на вул. Соборній. Також є список точок роздачі. Працювати в Миколаєві World Central Kitchen буде «стільки, скільки це буде необхідно».
10 червня. Співвласник київської піцерії Pizza BRO Іван Чеканюк загинув в бою під Сєвєродонецьком. Він служив аеророзвідником. Іван брав участь у бойових діях з 2016 року. Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну воював на Київщині, брав участь в операціях на Миколаївському напрямку. Героя поховали 11 червня в Києві, з ним прощалися в Михайлівському соборі. Сім'я хоче продовжити справу Чеканюка. У закладі закликають не дати забути людям про війну та підтримувати військових, волонтерів та український бізнес, на податки якого підкріплюється армія.
На Суспільному відновили показ Їсторій та історій про Бессарабію. 11 червня вийшла серія про буджацькі солодощі. Автор серіалу історик Володимир Полторак пише, що цей епізод був запланований ще на 26 лютого, але зі зрозумілих причин проект зупинився. Утім, як-то кажуть, краще пізно, ніж ніколи. Цю та інші Їсторії публікують на каналі Суспільного Одеса.
12-13 липня пройде практичний майстер-клас «Хліби та випічка різних регіонів України» в Києві від проекту Taste of Ukraine. Організатори обіцяють, що програма підійде і професійним і домашнім пекарям, і кухарям, і початківцям, і навіть тим, хто просто хоче прийти і перезавантажитися. Вона буде дводенна. Після майстер класу учасники навчаться працювати з різним борошном, вирощувати закваску і тримати її в активному стані за різної температури; побачать технології випікання хліба як на домашньому, так і на професійному обладнанні. Деталі за посиланням.
Історії
Марія Банько, «Гастрономічний фронт: Як їжа допомагає країнам вигравати у війнах»: великий, ретроспективний та панорамний текст про харчові практики війни. Мабуть, у ньому зібрані усі гастрономічно-воєнні ініціативи, про які ми згадували в наших новинах (якщо не більше).
Аврора Огородник, «Бачила жнива, коли їла хліб». Розповідь про їжу в окупації жительки Димера»: це одночасно оповідь та збірка рецептів для виживання. Історія про винахідливість, коли в хліб додають кашу, дріжджі заміняють на картоплю, млинці готують на пиві, а підливу – з горіхів. Історія про хліб як базу нашої кулінарної ідентичності, яка залишається з нами в будь-яких умовах. Ну, і мабуть головний концепт серії #ЇжаВійни: воєнні історії довкола їжі та їжа довкола воєнних історії.
Підтримка волонтерів та корисні ресурси
В Україні запрацювала електронна платформа для збору інформації про завдані збитки аграрному сектору від війни з росією.
Для підтримки експорту українських товарів створили Платформу ділового співробітництва ЄС-Україна. Вона спрямована на встановлення ділових контактів і спрощення логістичних операцій для експорту та імпорту товарів з/в Україну. Ця платформа доповнює дві інші, створені для бізнесу: платформу підтримки ланцюга постачання Enterprise Europe Network (EEN) та форум ЄС Clusters Support Ukraine.
Шеф-кухарі Роберто Армаролі й Андрій Величко з консалтингової компанії Mise en Place Odessa пропонують безкоштовну допомогу ресторанам, які потребують перезапуску після активних бойових дій. Будуть консультувати онлайн. Розкажуть, як оновити меню, налаштувати роботу кухні, а також просувати ресторан в соцмережах. Можна написати в особисті повідомлення Роберто Армаролі або Андрію Величку.
Маломиколаївська громада Дніпропетровської області перемогла у конкурсі «Неймовірні села України 2020» за підтримки Посольства Нідерландів в Україні з ідеєю виробництва цукатів з гарбуза. До війни в ініціативі «Герцевські крафтолики» мріяли налагодити виробництво сухих наборів супів і борщів для туристів, мисливців і рибалок. Сьогодні жителі цього села, яке зараз дуже близько до лінії фронту, безкоштовно виробляють сухі борщові суміші на потреби Збройних Сил України. Вони вже приготували близько 6000 порцій. Інгредієнти жінки купують за власні кошти та за пожертви, які отримують від волонтерів. Підтримати їх можна за цими реквізитами.
У мережі БПШ Дмитра Борисова запустили «підвішену шаурму» для військових. Замовлення можна зробити з будь-якої точки України та оплатити онлайн. При цьому є можливість обрати шаурму або бокс з пончиками. Щойно набереться 60+ замовлень, у БПШ приготують партію шаурми та відправлять в один з військових підрозділів в Київській області. Після звітів про першу відправку почнеться збір наступної партії.
А у цьому матеріалі Маша Банько розповіла про 6 київських ферм, які працюють і волонтерять під час війни. Їх можна підтримати замовленням або пожертвами.
#ДАЙДЖЕСТ#АНОНС