Новий 2022 рік… І наша новинна рубрика повертається після тривалої зимової перерви у дещо оновленому форматі. Тепер ми збиратимемо для вас не лише нову інформацію, але і якісну гастрономічну аналітику. Приємного читання! 

 

Події довколагастрономічної круговерті

 19 січня австралійський ресурс Chef`sPencil опублікував рейтинг міст, де найбільше полюбляють суші. У п’ятірку лідерів потрапили Одеса, Харків та Київ, які посіли 3, 4 та 5 місця відповідно. На першому місці канадський Ванкувер, на другому – російський Новосибірськ. У рейтингу країн-любителів японської страви Україна поступилася першим місцем лише самій Японії. Команда Chef`sPencil використала дані Google Trends, який показує концентрацію запитів за певною темою на визначеній території (напр., суші біля мене, ресторани суші, sushi recipes, суши, sushi essen).

 21 січня стало відомо, що Антон Штипа переміг у національному відборі конкурсу шоколадної майстерності World Chocolate Masters (WCM). WCM - головний міжнародний конкурс для шоколатьє та шеф-кондитерів, присвячений їхнім творчим уявленням про роль шоколаду в кондитерському світі й гастрономії майбутнього. Тема 8-го World Chocolate Masters - хештег #TMRW (tomorrow – завтра), зародилася з розриву між апокаліптичним баченням нашого майбутнього після пандемії та хвилею оптимізму й новим поглядом. Учасники повинні через свої роботи показати, яким вони бачать майбутнє кондитерського мистецтва. Антон Штипа, шеф-кондитер Bassano, викладач Першої кулінарної академії України, переміг у трьох з п’яти номінацій:
#DESIGN - цікавий дизайн шоколадної скульптури із застосуванням мінімум шести технік на основі фірмового елемента конкурсу #TMRW;
#TASTE - шоколадні тістечка з використанням трьох текстур, а також шоколаду Cacao Barry, фруктів та інгредієнта місцевого виробництва;
#SNACK - швидкий шоколадний перекус із рослинних інгредієнтів. 
Олег Івженко, колишній шеф-кухар Fairmont Grand Hotel і володар другого місця, взяв номінацію #BONBON - формовані шоколадні цукерки з натуральних інгредієнтів.
Третє місце посів Семен Постолов – шеф-кондитер Vanil Café. Він отримав найбільше балів у номінації #YOU. Тут усі приготовані раніше десерти мали поєднатися в концепції шоколаду майбутнього. 
World Chocolate Masters проводять з 2005 року, а у 2022 у ньому вперше візьме участь Україна. Захід проводять кожні два роки за підтримки бренду шоколаду для кондитерів Cacao Barry від компанії Barry Callebaut. Цьогоріч на конкурсі змагатимуться представники 21 країни. Фінальний етап WCM відбудеться в Парижі восени. 

 27 січня на сайті Київради повідомили про початок конкурсу для митців на створення артоб’єкта, присвяченого борщу. Ідея належить відомому шеф-кухарю та блогеру Євгенові Клопотенку. За його словами, популяризувати українську кухню можна не лише традиційно – через приготування, а й через мистецький об’єкт в публічному просторі міста. Професійні митці, громадяни України, можуть запропонувати скульптуру, скульптурну інсталяцію, світлову інсталяцію, мультимедійну інсталяцію, лендарт, звукову інсталяцію тощо. Подати заявку для участі можна до 28 лютого 2022 року. Проект реалізують за кошти меценатів. Більше деталей - за посиланням. До речі, на початку осені 2021 року киян вже опитували, де вони б хотіли побачити артоб’єкт борщу. Найпопулярніші відповіді - Житній ринок, Поштова та Контрактова площі, Бессарабка, парк імені Тараса Шевченка, Арка Дружби народів. 
Утім, нещодавно ідея встановити пам’ятку борщу отримала й критичний відгук

 1 лютого шеф Юрій Ковриженко повідомив про другу відзнаку від міжнародної кулінарної організацї The Ambassadors of Taste for the Global Gastronomy. Українського гастродипломата вдруге обрали Світовим послом смаку. У липні цього року Ковриженко представлятиме Україну на Світовій гастрономічній конференції у Афінах. На цьому тижні шеф також дав інтерв’ю 24 каналу, де розкритикував шкільне меню від Клопотенка,  розповів про Мішлен та кулінарну освіту в Україні, дивитись можна тут

 

Міні-афіша

 7 лютого у Києві пройде перший практично-лекційний майстер-клас під егідою проекту Bocuse d'Or Ukraine. Організатори обіцяють практичні кейси, майстер-класи та воркшопи, нетворкінг та дегустації, лекції та презентації. Серед спікерів мастер-класу: 
• Віталій Гуралевич, бренд-амбасадор ТМ Kurator і співавтор нашої найпопулярнішої книги - видання з кулінарної дипломатії України Ukraine: Food and History (Україна. Їжа та історія); 
• Павло Гур’янов, шеф-кухар і співзасновник ресторану SÖE, Таллінн. Кандидат від Естонії на Bocuse d’Or Europe;
• Євген Корольов, шеф-кухар та співзасновник ресторану ManuFactura, Дніпро. Президент Bocuse d’Or Україна;
• Артур Протченко, засновник Chefs Group, ідеолог Chef's Academy та співзасновник кейтерингової компанії Hungry Bunny;
та інші. Дізнатися деталі та замовити квиток можна тут

 7 лютого шеф-кухарі України та представники державної влади спільно проголосять Маніфест про відродження української кухні, її популяризацію у світі, пошук нових формул давніх страв та розвиток вітчизняного гастротуризму. Про це повідомляє Державне агентство розвитку туризму. Спікерами заходу будуть: 
• Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики України
• Еміне Джапарова, Перша заступниця міністра закордонних справ України
• Олександр Грибан, Заступник Міністра економіки України
• Володимир Шейко, Генеральний директор Українського інституту
Підписантами Маніфесту стануть 21 український шеф, зокрема Віталій Гуралевич, Юрій Ковриженко, Євген Клопотенко, Ігор Мезенцев, Елеонора Баранова та інші. 
Подія відбудеться о 14:00 на КВЦ «Парковий», PM Hall. 

 

Трохи аналітики

Науково-популярний журнал «Куншт»: 15 міфів про харчування від дієтологині та фізіологині Ольги Дорош 

Документальні передачі «Їсторія» від Суспільне Одеса. Програма про страви, «які майже не змінилися протягом століть, або ж навпаки, зазнали колосальних змін»

 

Також ми зібрали свіжі обговорення нового шкільного меню. Серед них є декілька від нашої засновниці Олени Брайченко)

Суспільне радіо, програма «У свої тарілці»: Шкільне меню сьогодні. Все, що ви хотіли знати, але боялись запитати. Гостя — біологиня Дарка Озерна

ВВС Україна: Харчування у радянській школі: міфи та реальність

Кейс зі шкільного харчування у 5 країнах світу