Що сталося ?

7 грудня стало відомо про новий тандем тревел-блогера Антона Птушкіна, колишнього ведучого «Орел та Решка», і власника ресторанів «Китайський», «Тайський», «В’єтнамський» та «Японський привіти» Міши Кацуріна. Йдеться про спільне фуд-тревел шоу, перший випуск якого вийшов на каналі Кацуріна тоді ж таки 7 грудня. Відео має назву «Ліван. Головна їжа Ближнього Сходу». Цей проект – поєднання вмінь оператора та ресторатора, щоб через їжу пізнавати культуру та людей різних країн світу. Як написав Птушкін у своєму інстаграмі, у цьому випуску кожен робив те, що вміє: Міша пробував їжу та розповідав про свої враження, а він все це знімав й іноді влазив у кадр. У результаті вийшло 50-хвилинне відео про «неймовірно цікавий Ліван та його кухню, скоріш за все головну на Ближньому Сході». У січні автори планують випустити 2 частину великої подорожі.  

13 грудня відбулося відкриття Української Академії Дистиляції (УАД). Про це повідомляє видання Posteat із посиланням на фейсбук-сторінку Асоціації крафтових дистиляторів України, яка й ініціювала створення Академії. Приміщення для УАД виділив Київський національний торговельно-економічний університет. Повідомляється, що «викладачі цього навчального закладу в рамках різних програм ділитимуться зі студентами Академії своїми знаннями та багаторічним досвідом у створенні рецептур для високоякісних алкогольних напоїв і їх просування як в Україні, так і за межами країни». В УАД також надаватимуть послуги супроводу у створенні й просуванні крафтових напоїв; професійні консультації стосовно окремих питань — відкриття виробництва, фінансів, консалтингу, технологічних аспектів, маркетингу, піару, продажів й низки інших; проводитимуть аудит інвестиційного проєкту й допомагатимуть при пошуку потенційних інвесторів. На базі Академії наразі створюють відділ бізнес-консалтингу, сенсорну лабораторію та колекцію ароматів.
У приміщенні організації виробники крафтового дистиляту зможуть організовувати власні презентації та дегустації, ділові зустрічі тощо. Окрему увагу УАД приділятиме підвищенню культури споживання алкоголю в Україні, проведенню професійних дегустаційних конкурсів міцних напоїв (національного та міжнародного рівня) та учбовому туризму для вивчення виробництв в інших країнах.

15 грудня відбулася церемонія нагородження Effie Awards Ukraine 2021 – премії за найефективніші маркетингові комунікації. ЇЇ з 2005 року проводить Всеукраїнська рекламна коаліція (ВРК). Зокрема, найефективнішим рекламодавцем цьогоріч стала компанія PepsiCo Ukraine. До десятки лідерів також входять: FOZZY GROUP («Сільпо»), «Молокія», Nestlé Ukraine. Найефективнішим брендом у 2021 році визнали «Сільпо». Нижчі місця посіли «Молокія» та Pepsi. Усього конкурсна програма включала 77 категорій. До фіналу пройшло 154 заявок у 49 категоріях. Переможців у 3 етапи обирало понад 240 суддів.       
Окрім цього, під час церемонії вручили шість кейсів, у яких не лежить статуетка Effie. У премії з 2019 року існує блок нагород у категорії Positive Change. Але екопроекти кількісно поступалися комерційним, тому за підтримки ВРК та продюсера Effie  Максима Лазебника агенція Adsapience ініціювала челендж "Кейс майбутнього". Суть полягає у тому, щоб заповнити порожнечу всередині вручених кейсів і до 2023 року показати результат, який буде гідний нагороди у категорії Positive Change – Environmental. Для екочеленджу було обрано п’ять кращих маркетингових команд та найефективнішого рекламодавця. До виклику приєдналися українські команди PepsiCo, L'Oréal, Сільпо, Про-Фарма, McDonald's Україна та ПУМБ. 

15 грудня презентували платформу про здорове харчування у школах «Знаїмо». Вона є частиною реформи системи шкільного харчування. На новій платформі зібрано інформацію для керівників закладів освіти про перебіг реформи й нормативи шкільного харчування. Також є розділи для вчителів і батьків, які покликані допомагати формувати культуру харчування у дитини в сім’ї та у школі. У окремому розділі для школярів основи здорового харчування викладено за допомогою тестів та ігор.  «Знаїмо» розробила компанія SoftServe за підтримки итячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, швейцарсько-українського проекту DECIDE («Децентралізація для розвитку демократичної освіти та Цюрихського педагогічного університету (Швейцарія), а також українсько-швейцарського проекту «Діємо для здоров’я», Університетськими клініками Женеви/Hôpitaux Universitaires de Genève, Благодійним фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї» та компанією One Health за підтримки Швейцарської Конфедерації.   

17 грудня пройшла церемонія нагородження Ukraine Tourism Awards 2021. Цього разу переможців визначали у таких 14 номінаціях: 
• Найкращий природний парк: Національний природний парк  "Сколівські Бескиди"
• Серце авіапростору: SkyUp Airlines
• Відкриття року в готельній сфері: Kyivska Russ Resort Medical&Spa
• Найкращий туристичний оператор: Туроператор Відвідай
• Доступний туризм: гостинність без меж: Premier Palace Hotel
• Доступний туризм: комфортна ресторація: Дзяо-бар китайська пельменна
• Доступний туризм: безбар'єрна культура: Хортиця Національний заповідник - Khortytsia National Reserve
• Найкращий туристичний медіаблогер: Евгений Синельников
• Найсмачніший ресторанний борщ: 100 років тому вперед
• Найкращий заміський комплекс: Вежа Ведмежа
• Регіональний прорив року: Ладомирія
• Найкращий туристичний гід: Володимир Казаков
• Місто мого серця: місто Вінниця
• Амбасадор #МАНДРУЙУКРАЇНОЮ: Дмитро Комаров
А також спеціальні нагороди отримали:
• Укрзалізниця: За вагомий внесок у розвиток інфраструктури та маршрутів України
• Управління туризму Київської ОДА: За розвиток позитивного іміджу Київщини та популяризацію регіону як туристичної дестинації

 

Що станеться? 

23 грудня гастродослідниця Марія Банько проведе в тематичному ресторані Hum:Hum.Kyiv історію канонічного різдвяного меню у кіно. Як описує це лекторка, «30 iconic food/drinks moments з фільмів та книг із святковим вайбом. Від «Полярного експресу» до «200 цигарок», від «Різдвяної пісні» до «Поцілунку навиліт». Формат – лекція дегустація. Організатори пропонують скуштувати 4 тематичні коктейлі. Кількість місць обмежена. Деталі зустрічі за посиланням. Щоб забронювати, пишіть на сторінку Hum:Hum.Kyiv або безпосередньо Марії Банько. 

3 січня в кулінарній академії Al.Cuisine стартує дитячий курс «Подорож навколо світу». Він складатиметься із 6 занять, на кожному приготують по 3 страви з різних країн, а саме з Мексики, Великої Британії, В'єтнаму, Іспанії та Індії. Розраховано на дітей 7-14 років із будь-яким рівнем підготовки. Курс проходитиме в Харкові з 3 по 8 січня. Організатори надають всі необхідні продукти та повністю обладнані  робочі місця. Попередній запис обов’язковий. Більше інформації щодо курсу та бронювання за покликанням.  

13-16 січня в Мукачеві проходитиме зимовий фестиваль «Червене вино». За словами президента Закарпатської туристичної організації Федіра Шандора, цьогоріч у межах одного заходу відбудеться одразу п‘ять фестивалів – безпосередньо винний, закарпатський вертеп, закарпатська коляда, фестиваль дитячої творчості "Зимовий візерунок", а також німецької творчості, оскільки на території міста проживає німецька громада, яка активно долучається до місцевих традицій. Натомість винороби змагатимуться за перемоги в номінаціях «Краще вино Закарпаття», «Вино від мера Мукачева», «Краще фестивальне вино Закарпаття», «Народний вибір». 
«Червене вино» — щорічний фестиваль, який з 1996 року проходить у місті Мукачеві Закарпатської області.